Wizualizacja danych. Spraw, aby Twoje raporty były czytelne dla innych

Wizualizacja danych. Spraw, aby Twoje raporty były czytelne dla innych

Dzisiaj trochę o tym, jak ważny jest sposób pokazania zebranych danych. Okazuje się bowiem, że liczy się nie tylko jakość pokazywanych danych, lecz również to, jak wyglądają.

Jest tak przede wszystkim dlatego, że w młodych, dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach, ważna jest nie sama metoda i sposób obliczania, a efekt finalny. Oznacza to, że prezentowane raporty mają być przejrzyste i pozwalać na wyciągnięcie konkretnych wniosków.

Wizualizacja danych, czym jest?

Wizualizacja oznacza nic innego, jak graficzne przedstawienie zgromadzonych informacji. Jej głównym celem, w przypadku raportowania, jest skuteczny i zwięzły sposób przekazania zawartych w raportach treści.

Jak w każdym niemal aspekcie życia, tutaj również łatwo można dać się ponieść fantazji. Dlatego podczas tworzenia wizualizacji danych powinniśmy kierować się pewnymi zasadami.

Wizualizacja danych – narzędzia oraz formy

Najbardziej powszechne formy przetwarzania bazy danych i ich wizualizacji to:

Najbardziej znane narzędzia do przetwarzania danych to:

Wybór narzędzia zależy przede wszystkim od tego, jak dane są gromadzone oraz jak bardzo skomplikowanych prezentacji danych potrzebujemy. Na samym początku wystarczający może okazać się Excel, albo proste narzędzie do pokazywania najważniejszych wskaźników biznesowych wraz z ich definicją.

W przypadku, gdy struktura danych jest w organizacji uporządkowana, warto sięgnąć po bardziej rozwinięte rozwiązania.

Zobacz również: heurystyka Nielsena – zasady

Metody wizualizacji danych

Metod jak i narzędzi do wizualizacji danych jest cała masa. Najważniejsze jest jednak to, aby pamiętać, że metoda, którą wybierzemy ma przyczynić się do pokazania czegoś, co na pozór trudne do zrozumienia w sposób zwięzły i zrozumiały.

Warto także zadbać o to, aby raporty były ładne. Dlaczego? Większość z nas to wzrokowcy, przyjemniej nam się patrzy na rzeczy, które nam się podobają.

Jedną z metod zaprezentowania danych jest przygotowanie dashboardu, czyli tematycznej tablicy z wykresami, odpowiadającej na konkretne pytania.

 

Dobry dashboard:

  • jest czytelny – dobrane kolory nie są jaskrawe, a ilość wykresów przemyślana,
  • odpowiada na konkretne pytania – innymi słowy opowiada pewną historię,
  • ma jasny, logiczny przekaz,
  • nie jest chaotyczny  – każdy wykres ma swoje miejsce i znaczenie,
  • ma widoczne zależności między prezentowanymi danymi.

To są najważniejsze cechy, które pomogą nam okiełznać często skomplikowaną strukturę danych. Z pewnością pomoże nam to także w zarządzaniu poszczególnymi działami – na przykład działem sprzedaży. 

Wizualizacja danych. Spraw, aby Twoje raporty były czytelne dla innych
5 (100%) 3 votes

Leave a Reply

Your email address will not be published.