Segmentacja klientów, jako strategia na rozwój firmy

Segmentacja klientów, jako strategia na rozwój firmy

Wiadomym jest, że warto gromadzić dane na temat potencjalnych klientów oraz tych obecnych. W sytuacji, gdy dbamy o czystość danych, możemy zacząć przeprowadzać pewne operacje na nich oraz tworzyć analizy. Wcześniej jednak powinniśmy zaplanować, jakie dane będą do tego niezbędne. Jedną z czynności, które warto wykonać jest segmentacja klientów.

Czemu warto zadbać o segmentację klientów?

Segmentacja to nic innego, jak przemyślane pogrupowanie bazy klientów. Takie postępowanie sprawi, że sprawniej będziemy mogli zarządzać poszczególnymi zespołami oraz całą firmą.

Segmentacja ma wiele zalet, jednak jej największą wartością jest możliwość świadomego budowania sprawnie działającej organizacji. Kluczowymi czynnikami, mającymi wpływ na rozwój firmy są:

  • dobranie odpowiednich komunikatów marketingowych,
  • sprawna obsługa klientów,
  • zapobieganie churnowi,
  • stałe rozwijanie produktu.

Segmentacja bazy danych, to metoda, która pozwoli nam odpowiedzieć na pytanie kim są nasi klienci, jak korzystają z naszego produktu, czego im brakuje oraz dlaczego nas opuszczają.

Ta wiedza, o ile zostanie dobrze wykorzystana, może okazać się kluczem do sukcesu.

Sprawnie przeprowadzona, przemyślana segmentacja pomoże nam także rozwinąć cross selling. Jej głównym zadaniem jest bowiem sprawienie, aby każdy nasz klient był zadowolony z proponowanego przez nas rozwiązania.

W ten sposób kontrola nad rozwojem firmy stanie się realnym elementem codziennej pracy.

Segmentacja pomoże także zaplanować działania marketingowe. W ten sposób grupa docelowa jest łatwiejsza do określenia, a nasze akcje bardziej precyzyjne.

Segmentacja – jak się za nią zabrać?

Kiedy już wiemy, jakie dane chcemy gromadzić, warto zaplanować samą segmentację. Pierwszym krokiem powinno być wybranie kluczowych dla nas parametrów, opisujących poszczególne grupy klientów.

Przykładem może być nazwanie swojego idealnego klienta. Powiedzmy, że taka osoba codziennie loguje się do aplikacji, zgłasza małą ilość błędów oraz korzysta z większości dostępnych funkcji.

Drugim segmentem mogą być obecni klienci, którzy nie korzystają z naszej usługi prawidłowo. Wtedy tworzy nam się lista tych osób, które powinniśmy zaktywizować, aby uchronić ich przed rezygnacją.

Przytoczone przykłady dotyczą SaaS’u, jednak prawda jest taka, że segmentacja będzie pomocna w każdym modelu biznesowym.

Ważne, aby dokonać jej już na wczesnym etapie pracy z systemem CRM czy inną bazą danych.

Analiza a utworzone segmenty

Idealnym miejscem na zbieranie danych jest system CRM. Później warto jednak zacząć przetwarzać zebrane dane tak, aby stworzyć idealne dla nas analizy.

Po wprowadzeniu w życie podziału na segmenty, należy zadbać o stworzenie struktury raportowej, która pomoże nam zaplanować kolejne kroki, podjąć strategiczne decyzje biznesowe albo zobaczyć, czy rozwój produktu idzie w dobrą stronę.

W tym celu segmenty można pokazać w przystosowanym do tego narzędziu do raportowania. Stworzone raporty sprawią, że segmentacja nabierze sensu i przyniesie więcej korzyści.

Nie warto bowiem zbierać danych tylko dla samego ich posiadania.

 

Segmentacja klientów, jako strategia na rozwój firmy
5 (100%) 1 vote

Leave a Reply

Your email address will not be published.