Proces rekrutacyjny – jak go zoptymalizować?

Proces rekrutacyjny – jak go zoptymalizować?

Jednym z procesów, równie ważnym jak te operacyjne i sprzedażowe, jest proces rekrutacyjny. Dobrze przeprowadzona rekrutacja daje gwarancję zatrudnienia kompetentnych pracowników. Dobrze dobrana kadra to jeden z kluczy do sukcesu, dlatego zadbanie o proces rekrutacyjny jest bardzo istotny. Jak to jednak zrobić? Co pomoże w przeprowadzeniu rekrutacji?

Pierwszy etap – planowanie

Jak w większości przypadków, bardzo ważny jest plan działania oraz uporządkowanie istniejącego już procesu.

Planowanie powinno zakładać kilka rzeczy:

  • przygotowanie bazy danych z informacjami na temat potencjalnych kandydatów,
  • zebranie wymagań na konkretne stanowisko wraz z umiejętnościami, które powinny cechować osobę, której poszukujemy,
  • sporządzenie planu samej już rekrutacji: ile spotkań planujemy, jakimi kanałami będziemy przeprowadzać rekrutację, kto ostatecznie będzie podejmował decyzję o zatrudnieniu,
  • lista rzeczy, które musimy wiedzieć od kandydata (czas wypowiedzenia, wymagania finansowe itp).

Sam proces zawsze warto sporządzić w formie pisemnej, dołączając do niego mapę procesu. Dzięki takiemu postępowaniu unikniemy chaosu, zawsze będziemy wiedzieć na jakim jesteśmy etapie i ile jeszcze czasu potrzebujemy na zakończenie projektu. Procesy są wszechobecne w organizacjach, warto więc uwzględnić w procesie rekrutacji także sam onboarding i okres próbny.

W razie niepowodzenia rekrutacji (brak przedłużenia umowy po okresie próbnym) warto zebrać informacje na temat kandydata od przełożonego i swoje wnioski nałożyć na mapę procesu. Takie aktualizacje pomogą nam w uniknięciu podobnych błędów w późniejszym czasie.

Baza – skąd ją wziąć?

Firmy zajmujące się rekrutowaniem znają dużo kanałów umożliwiających wyszukiwanie kandydatów. Warto jednak mieć własną bazę, którą możemy zarządzać tak, aby było to optymalne i wygodne. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w firmach rekrutacyjnych, jak i tych, które posiadają własny dział HR.

Bazę warto podzielić ją na odpowiednie sektory, np. IT, analityka, HR, budowlanka oraz dodać odpowiednie umiejętności, wykształcenie. Dzięki tej wiedzy łatwo będzie w odpowiedni sposób filtrować bazę tak, aby szybko wyszukać listę kandydatów, spełniających oczekiwania.

Na początku, jeśli nie posiadamy własnego CRM’a, może to być zwykły plik, który będzie nam służył jako baza danych w Excelu. Przygotowany w odpowiedni sposób, również świetnie się sprawdzi.

Wszystko powinno sprowadzać się do uproszczenia procesu, bo dobry proces to taki, który jest intuicyjny, ułatwia codzienną pracę i odpowiada na najważniejsze pytania.

Dzięki takiej bazie będziemy w stanie sprawdzić także, jakie zlecenia rekrutacyjne możemy przyjmować w większej ilości, w jakich sektorach czujemy się najlepiej.

HR Project prowadzi rekrutacje na specjalistyczne stanowiska – branża automotive, IT czy szeroko pojęta inżynieria. Są to złożone procesy, których realizacja wymaga zbierania wielu danych.

Początkowo wszystkie prace związane z optymalizacją procesów rekrutacyjnych wykonywaliśmy samodzielnie. Przyszedł jednak ten moment, gdy uznaliśmy, że warto poszukać świeżego spojrzenia na to w jaki sposób działamy. Rozpoczynając współpracę z Data Divers jasno określiliśmy nasz cel – chcieliśmy optymalnego i łatwego do wdrożenia procesu według którego moglibyśmy działać z lepszą efektywnością.

Przygotowany przez Data Divers audyt pomógł nam zmienić sposób patrzenia na zbierane przez nas dane i to jak mamy z nimi pracować. „- wyjaśnia Jagoda Rozwadowska, HR Manager w firmie HR Project sp. z o.o.

Co jeszcze powinien uwzględnić proces rekrutacyjny?

Zawsze warto mierzyć efekty pracy. Zoptymalizowany proces rekrutacyjny pomoże nam odpowiedzieć na pytania (zarówno w przypadku fimy rekrutacyjnych jak i działów HR):

  • ile przeprowadziliśmy rekrutacji i na jakie stanowiska,
  • ile średnio trwa zatrudnienie jednej osoby (w podziale na poszczególne obszary),
  • ile ludzi potrzebujemy do zrealizowania jednego projektu (z uwzględnieniem wielkości oraz czasu, którego potrzebujemy na jego realizację),
  • jakie sektory są aktualnie najbardziej pożądane na rynku pracy (może to wskazać kierunek rozwoju firmy),
  • jaka jest średnia liczba osób, z którym zostały przedłużone umowy po okresie próbnym (jeśli potrzebujemy takich informacji – z podziałem na rekrutera, stanowisko, sektor).

Każdy proces – niezależnie od tego czego dotyczy, ma pozwolić na uporządkowanie pracy, ułatwienie jej i umożliwienie przeprowadzenia szczegółowych analiz.

Proces rekrutacyjny – jak go zoptymalizować?
5 (100%) 2 votes

Leave a Reply

Your email address will not be published.