Proces rekrutacyjny – jak go zoptymalizować?

Proces rekrutacyjny – jak go zoptymalizować?

Jednym z procesów, równie ważnym jak te operacyjne i sprzedażowe, jest proces rekrutacyjny. Dobrze przeprowadzona rekrutacja daje gwarancję zatrudnienia kompetentnych pracowników. Dobrze dobrana kadra to jeden z kluczy do sukcesu, dlatego zadbanie o proces rekrutacyjny jest bardzo istotny. Jak to jednak zrobić? Co pomoże w przeprowadzeniu rekrutacji?

 

Pierwszy etap – planowanie

Jak w większości przypadków, bardzo ważny jest plan działania oraz uporządkowanie istniejącego już procesu.

Planowanie powinno zakładać kilka rzeczy:

  • przygotowanie bazy potencjalnych kandydatów,
  • zebranie wymagań na konkretne stanowisko wraz z umiejętnościami, które powinny cechować osobę, której poszukujemy,
  • sporządzenie planu samej już rekrutacji: ile spotkań planujemy, jakimi kanałami będziemy przeprowadzać rekrutację, kto ostatecznie będzie podejmował decyzję o zatrudnieniu,
  • lista rzeczy, które musimy wiedzieć od kandydata (czas wypowiedzenia, wymagania finansowe itp).

Sam proces zawsze warto sporządzić w formie pisemnej, dołączając do niego mapę procesu. Dzięki takiemu postępowaniu unikniemy chaosu, zawsze będziemy wiedzieć na jakim jesteśmy etapie i ile jeszcze czasu potrzebujemy na zakończenie projektu. Procesy są wszechobecne w organizacjach, warto więc uwzględnić w procesie rekrutacji także sam onboarding i okres próbny.

W razie niepowodzenia rekrutacji (brak przedłużenia umowy po okresie próbnym) warto zebrać informacje na temat kandydata od przełożonego i swoje wnioski nałożyć na mapę procesu. Takie aktualizacje pomogą nam w uniknięciu podobnych błędów w późniejszym czasie.

Baza – skąd ją wziąć?

Firmy zajmujące się rekrutowaniem znają dużo kanałów umożliwiających wyszukiwanie kandydatów. Warto jednak mieć własną bazę, którą możemy zarządzać tak, aby było to optymalne i wygodne. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w firmach rekrutacyjnych, jak i tych, które posiadają własny dział HR.

Bazę warto podzielić ją na odpowiednie sektory, np. IT, analityka, HR, budowlanka oraz dodać odpowiednie umiejętności, wykształcenie. Dzięki tej wiedzy łatwo będzie w odpowiedni sposób filtrować bazę tak, aby szybko wyszukać listę kandydatów, spełniających oczekiwania.

Na początku, jeśli nie posiadamy własnego CRM’a, może to być zwykły plik w Excelu, który przygotowany w odpowiedni sposób, również świetnie się sprawdzi.

Wszystko powinno sprowadzać się do uproszczenia procesu, bo dobry proces to taki, który jest intuicyjny, ułatwia codzienną pracę i odpowiada na najważniejsze pytania.

Dzięki takiej bazie będziemy w stanie sprawdzić także, jakie zlecenia rekrutacyjne możemy przyjmować w większej ilości, w jakich sektorach czujemy się najlepiej.

HR Project prowadzi rekrutacje na specjalistyczne stanowiska – branża automotive, IT czy szeroko pojęta inżynieria. Są to złożone procesy, których realizacja wymaga zbierania wielu danych.

Początkowo wszystkie prace związane z optymalizacją procesów rekrutacyjnych wykonywaliśmy samodzielnie. Przyszedł jednak ten moment, gdy uznaliśmy, że warto poszukać świeżego spojrzenia na to w jaki sposób działamy. Rozpoczynając współpracę z Data Divers jasno określiliśmy nasz cel – chcieliśmy optymalnego i łatwego do wdrożenia procesu według którego moglibyśmy działać z lepszą efektywnością.

Przygotowany przez Data Divers audyt pomógł nam zmienić sposób patrzenia na zbierane przez nas dane i to jak mamy z nimi pracować. „- wyjaśnia Jagoda Rozwadowska, HR Manager w firmie HR Project sp. z o.o.

Co jeszcze powinien uwzględnić proces rekrutacyjny?

Zawsze warto mierzyć efekty pracy. Zoptymalizowany proces rekrutacyjny pomoże nam odpowiedzieć na pytania (zarówno w przypadku fimy rekrutacyjnych jak i działów HR):

  • ile przeprowadziliśmy rekrutacji i na jakie stanowiska,
  • ile średnio trwa zatrudnienie jednej osoby (w podziale na poszczególne obszary),
  • ile ludzi potrzebujemy do zrealizowania jednego projektu (z uwzględnieniem wielkości oraz czasu, którego potrzebujemy na jego realizację),
  • jakie sektory są aktualnie najbardziej pożądane na rynku pracy (może to wskazać kierunek rozwoju firmy),
  • jaka jest średnia liczba osób, z którym zostały przedłużone umowy po okresie próbnym (jeśli potrzebujemy takich informacji – z podziałem na rekrutera, stanowisko, sektor).

Każdy proces – niezależnie od tego czego dotyczy, ma pozwolić na uporządkowanie pracy, ułatwienie jej i umożliwienie przeprowadzenia szczegółowych analiz.

Proces rekrutacyjny – jak go zoptymalizować?
5 (100%) 1 vote

Leave a Reply

Your email address will not be published.