Model biznesowy – jaki będzie najlepszym wyborem dla startupów

Model biznesowy – jaki będzie najlepszym wyborem dla startupów

Każdy przedsiębiorca, zaczynający swoją przygodę z własnym biznesem, ma wyjątkowy i pewny sposób na osiągnięcie sukcesu. Co trzeba zrobić, żeby ten sukces osiągnąć? Zapraszamy do lektury pierwszego z artykułów z serii poradników dla początkujących startupowców.

Model biznesowy – czym on właściwie jest?

Model biznesowy to jedno z tych zagadnień, które nie ma jedynej słusznej definicji. Wszystkie mają jednak jedną część wspólną – model biznesowy ma pomóc przedsiębiorcy w maksymalizowaniu zysków. Żeby odpowiedzieć na pytanie co to oznacza w praktyce należy przejść przez kolejne etapy tworzenia modelu biznesowego.

Jak stworzyć model biznesowy dla mojego startupu?

Tworząc model biznesowy powinniśmy mieć na uwadze to, aby w maksymalny sposób wykorzystywać przewagę konkurencyjną, jaką daje Twój produkt, bez względu na to, czy jest nią innowacyjność produktu, uproszczenie czy popularyzacja już istniejących rozwiązań. Należy w nim ująć takie elementy jak:

  • do jakiej grupy docelowej produkt jest kierowany,
  • jakie wartości (korzyści) produkt ma oferować klientom,
  • jakie mają być strategie dostarczania tych wartości,
  • w jaki sposób owa wartość ma być wytworzona,
  • jak należy kształtować cenę produktu.

Grupa docelowa:

Jeśli masz już pomysł na własny biznes, zastanów się, kto ma być jego odbiorcą. Czy jest on kierowany do grona osób, wykonujących określony zawód lub zajmujących określone stanowisko w firmie? Czyje problemy ma on rozwiązywać? Określenie odpowiedniej grupy docelowej nie jest proste, ponieważ z jednej strony nie może być ona bardzo wąska, bo wtedy szansa na to, że Twoja firma stanie się dużym globalnym graczem robi się coraz mniejsza. Z drugiej strony, określenie zbyt szerokiej grupy docelowej powoduje, że trafisz do grona osób, które nie będą dostrzegały wartości w proponowanych przez Ciebie produktach czy usługach. Zastanów się dokładnie, kto i jaką korzyść odniesie ze współpracy z Twoją firmą.

Wartość

Pamiętaj o tym, że tym co przywiązuje użytkownika do produktu nie jest ładny layout czy mnogość funkcjonalności, jakie posiada produkt. To wartość, jaką użytkownik wynosi z korzystania z Twojego produktu jest tym, co pozwoli Ci na przyciągnięcie i utrzymanie klientów, którzy pozostaną z Tobą przez długi czas. Zastanów się, jakie problemy rozwiązuje Twój produkt i w jaki sposób chcesz to komunikować w swojej strategii marketingowej.

Komunikacja Wartości

Gdy już wiesz co i komu chcesz sprzedać, pamiętając o tym, że sprzedajesz Wartość, nie produkt, powinieneś skupić się na dobraniu odpowiedniej strategii marketingowej, która pozwoli Ci dotrzeć do wybranej grupy docelowej i przedstawić jej w odpowiedni sposób, co zyskają, decydując się na zakup Twoich produktów czy usług. W zależności od tego kto jest Twoją grupą docelową, powinieneś dobrać odpowiednie kanały komunikacji. Czy będą to reklamy w wyszukiwarce, czy w serwisach społecznościowych? A może targi i konferencje związane z obszarem działalności Twojej firmy? To wszystko zależy od odpowiedzi na jedno pytanie – gdzie znajdują się moi potencjalni klienci? Gdzie szukają rozwiązań podobnych do moich? Gdzie mogę ich znaleźć i przedstawić im swój produkt? Odpowiedzi na te pytania to fundament odpowiedniej strategii marketingowej, która pozwoli Ci popularyzować Twoje rozwiązania.

Wytworzenie Wartości

Gdy uda Ci się rozwiązać powyższe kwestie, kolejnym etapem jest określenie, w jaki sposób Twoi klienci mają dostrzec proponowaną przez Ciebie wartość podczas korzystania z Twoich produktów czy usług. Czy jest to oszczędność czasu, zwiększenie przychodu, optymalizacja wskaźników – nie jest to w tym kontekście istotne. Najważniejszą kwestią pozostaje fakt, że jesteś w stanie pokazać użytkownikowi, że faktycznie udało mu się zyskać Wartość, którą mu proponowałeś przy zakupie.

Wytworzona Wartość a cena

Przy ustalaniu ceny za produkt często pojawia się pytanie ile klient byłby w stanie zapłacić za dany produkt. Tak naprawdę, to pytanie należy lekko zmodyfikować i zapytać ile klient jest w stanie zapłacić za wartość, jaką mu dostarcza Twoja firma. Oczywiście, ważną rolę odgrywają tu czynniki związane z finansami. Twoja firma musi na siebie zarabiać, więc uzyskane przychody powinny być wyższe niż koszty uzyskania przychodu. Jeżeli przychód ma być trwały, ponownie kluczowym elementem okazuje się możliwość zakomunikowania użytkownikom Wartości dodanej, jaką im zapewniasz.

Dlaczego potrzebuję modelu biznesowego?

Model biznesowy nie jest oczywiście celem samym w sobie. Ma on być czymś w rodzaju przewodnika, zbiorem zasad i reguł, których powinieneś się trzymać, prowadząc swoją firmę do sukcesu.
Nie zapominaj jednak o tym, że sukces Twojej firmy nie powinien być subiektywnym odczuciem. Stworzenie odpowiedniego modelu biznesowego ma Ci również pomóc określić, czy podejmowane przez CIebie działania prowadzą w dobrym kierunku. Ten temat poruszaliśmy już w artykule na temat Lean Analytics.

Mierniki sukcesu dla różnych modeli biznesowych mogą się od siebie znacznie różnić. Inne wskaźniki będą odpowiednie dla firm pracujących w modelu SaaS, inne dla e-Commerce’ów.

W związku z tym, że ten temat jest bardzo obszerny, postanowiliśmy przygotować serię artykułów na temat wskaźników odpowiednich dla poszczególnych modeli biznesowych.

 

Pomysł na biznes to nie recepta na sukces

Zdajemy sobie sprawę z tego, że to znacznie komplikuje osiągnięcie sukcesu prowadząc własny biznes. 🙂

Właśnie dlatego stworzenie odpowiedniego planu jest jak zestaw wskazówek, które mają Ci pomóc rozwijać biznes tak dobrze, jak to tylko możliwe. Można znaleźć wiele narzędzi, które mają w tym pomóc. Naszym ulubionym jest Lean Canva, oparta o metodologię Lean. Więcej na ten temat możecie znaleźć na stronie https://leanstack.com/.

Podsumowaniem tematu niech będą słowa, które powiedział twórca metodologii Lean, Ash Maurya:


“Your business model, NOT your solution, is THE product.”

Model biznesowy – jaki będzie najlepszym wyborem dla startupów
5 (100%) 4 votes

Leave a Reply

Your email address will not be published.