Marketplace i jego kluczowe wskaźniki efektywności

Marketplace i jego kluczowe wskaźniki efektywności

Z czym kojarzy Wam się marketplace i idea, jaka za nią stoi? Wielu sprzedawców w jednym miejscu, klienci swobodnie poruszający się między kolejnymi stoiskami. Tak, stare dobre targowiska mają się wyśmienicie, również w internecie. Dziś podzielimy się wiedzą o tym, jak prawidłowo mierzyć ich efektywność.

Marketplace, jako model biznesowy, jest znany już od dawna, i nadal potwierdza swoją funkcjonalność i wygodę zarówno dla sprzedawców jak i klientów. W teorii wszystko wydaje się proste – wystarczy stworzyć przestrzeń, gdzie sprzedawcy mogą prezentować swoje oferty i powiedzieć o tym potencjalnym klientom. Oczywiście, trzeba pamiętać o tym, aby podaż i popyt były wystarczająco wysokie – uznajmy jednak, że mamy to już za sobą, że wybrałeś/wybrałaś idealny rynek, jesteś w stanie dostarczyć wystarczająco duży ruch na swoją stronę (tak, to również jest bardzo ważne). Co dalej? Oczywiście, wskaźniki KPI. 🙂

Average commission

Dlaczego ten KPI wymieniam jako pierwszy? Cóż, skoro pozostajemy przy analogii do historycznych targów, aby sprzedawca mógł wejść na Twój teren i wystawić swój kram, musiał zapłacić. W przypadku internetowych marketplace’ów jest identycznie. Najczęściej stosowaną formą zapłaty jest prowizja od każdej transakcji.

Dlaczego ten wskaźnik jest istotny? Cóż, po pierwsze pozwoli podejmować pewne założenie co do przychodu w kolejnych miesiącach, po drugie pozwoli zweryfikować, czy nie podpisujesz zbyt wielu mniej korzystnych umów, co będzie się zdarzać chociażby po to, aby na Twoim marketplace’ie pojawił znany gracz, podnosząc tym samym rozpoznawalność Twojego serwisu. Utrzymanie balansu i równowagi pozwoli zmaksymalizować Twój dochód.

GMV

GMV, czyli Gross Merchandise Value, to sumaryczna wartość transakcji, które zostały zawarte na twojej platformie. To właśnie GMV jest podstawą do wyliczenia wartości Twojej prowizji. Ważne jest, aby śledzić wartość usług przed i po zwrotach, żeby w ten sposób uzyskać pełny obraz biznesu. Śledząc GMV i liczbę transakcji zweryfikujesz czy i jak szybko rośnie Twój serwis. Liczba i wartość transakcji prowadzą do średniej wartości koszyka (ang. average ticket), który pozwoli Ci zweryfikować jakość Twojego serwisu.

Revenue

Revenue, w przypadku marketplace’u, to iloczyn GMV i prowizji. Jak w przypadku każdego innego modelu biznesowego, Twoim celem będzie monetyzacja serwisu, czyli zarabianie na transakcjach. Im więcej transakcji, oraz im wyższa będzie im wartość, tym większe revenue uda Ci się osiągnąć. Warto przy tym pamiętać, że duże znaczenie ma również różnorodność dostawców i oferowanych przez nich towarów i usług. Chodzi przecież o to, aby użytkownicy serwisu mogli w prosty sposób porównać wiele ofert i wybrać te, które najlepiej pasują do ich oczekiwać. Warto przy tym pomyśleć jakie dodatkowe usługi i produkty pasują do potrzeb użytkownika. Może będą mogli zrealizować wiele potrzeb w jednym miejscu?

Take rate

Take rate jest bardzo zbliżony do średniej wartości prowizji, z tą różnicą, że dotyczy faktycznie dokonanych transakcji. Aby obliczyć take rate wystarczy podzielić Twoje revenue przez GMV. Optymalizacja take rate oznacza próbę zachowania balansu między jak najwyższą prowizją od transakcji (bo przecież chcesz zarabiać jak najwięcej) i ilością sprzedawców, a co za tym idzie, dokonywanych transakcji. Wprowadzenie bardzo wysokiej prowizji nie jest zbyt dobrym pomysłem – utrudnisz sobie w ten sposób pozyskiwanie nowych partnerów. Warto zastanowić się nad tym, co w dłuższym czasie będzie bardziej korzystne dla Twojego biznesu.

Liquidity

Liquidity jest wskażnikiem opisującym ile produktów, oferowanych na Twojej platformie, jest faktycznie kupowanych. Jest to istotne głównie dlatego, że każdy z dostawców, decydujących się na współpracę z Tobą, również chce zarabiać dzięki Twojemu serwisowi. Jeśli przez długi czas będą mieli trudność ze sprzedaniem swoich produktów czy usług, będą skłaniać się do rezygnacji ze współpracy. Sposób mierzenia liquidity nie jest jednoznaczny – wszystko zależy od tego, jakie dokładnie usługi są oferowane na Twoim marketplace’ie. Najczęściej jest to po prostu procent produktów, jakie zostały sprzedane chociaż raz w określonym czasie. Im wyższy jest ten wskaźnik, oraz im krótszy czas potrzebny do jego osiągnięcia, tym lepiej. Najtrudniej znaleźć jakiś benchmark czy zweryfikować, czy osiągana przez Ciebie wartość liquidity jest odpowiednia – wszystko zależy od rynku, na którym działasz. Najprościej jest go zweryfikować przez zestawienie potrzeb sprzedawców i klientów – rozmawiaj, pytaj i staraj się zrozumieć, czego oczekują od Ciebie obie strony.

Podsumowanie

Marketplace jest trudnym i niewdzięcznym modelem biznesowym. Z jednej strony dokładasz wszelkich starań aby spełnić oczekiwania dwóch grup, z drugiej to do Ciebie będą się zwracać w przypadku trudności z zamówieniami, płatnościami, czasem dostawy. Jeśli uda Ci się znaleźć złoty środek, zachowując przy tym transparentność i uczciwość w stosunku do obu grup interesów, jestem pewien, że prowadzenie tego typu serwisu da Ci dużo satysfakcji.

 

Marketplace i jego kluczowe wskaźniki efektywności
Czy artykuł Ci się podobał? Oceń go teraz!

Leave a Reply

Your email address will not be published.