Hurtownia danych – zalety oraz podstawowe rzeczy, które powinieneś wiedzieć

Hurtownia danych – zalety oraz podstawowe rzeczy, które powinieneś wiedzieć

Hurtownia danych to nic innego, jak rodzaj bazy danych. W jej skład wchodzą zbiory danych w podziale tematycznym. Zbierane informacje pochodzą zazwyczaj z wielu źródeł, a hurtownia danych pozwala na ich łączenie i tworzenie własnych zestawień bazodanowych. Wszystko dzięki temu, że są między sobą zintegrowane. Należy jednak pamiętać, że hurtownie danych zazwyczaj służą jedynie do odczytu.

Hurtownia danych – dlaczego warto ją mieć?

Wiele mówiliśmy o bazie danych, jaką może być wybrany przez nas system CRM. Czym jednak różni się hurtownia danych od CRM’a?

Przede wszystkim system CRM jest narzędziem, które pomaga w codziennych działaniach operacyjnych. Wspomaga także działy, które bezpośrednio pracują z naszym klientem – Sales albo Customer Success. Nie ma jednak takiej możliwości, aby w systemie CRM zgromadzić wszystkie dane, które pozwolą na przeprowadzenie bardziej szczegółowych analiz, będących podstawą Business Intelligence. Trudniej także zadbać o ich czystość (poprawność kolekcjonowanych danych, brak duplikatów)..

Kolejnym ważnym aspektem jest także fakt, że im firma większa, tym więcej istotnych danych pochodzi z odrębnych, niepowiązanych ze sobą źródeł. W takiej sytuacji raportowanie staje się niezwykle trudne.

Hurtownia danych staje się głównym zapleczem informacyjnym, do której dostęp mają tylko niektórzy. Jednocześnie nasz system CRM nie jest “zaśmiecony” danymi, które są ważne z punktu widzenia biznesowego, jednak nie wnoszą żadnej wartości dla osób, które codziennie na nim pracują.

Hurtownia danych – główne zadania

W związku z ogromną ilością przechowywanych w hurtowni danych informacji, przeprowadzane analizy polegają głównie na wyszukiwaniu powiązań, trendów a także wzorców. Operacje te mają charakter wielowymiarowy, czego zwykły system CRM nie udźwignie.

W firmach hurtownia danych stanowi zazwyczaj część systemu wspomagania podejmowania decyzji, czyli DSS (Decision Support System). Niezwykle istotne jest również to, że tego typu baza danych pozwala na rejestrowaniu dynamicznych zmian. Hurtownia danych zbiera bowiem dane historyczne. Oznacza to, że każda zmiana zostanie zapamiętana, dzięki czemu bez problemu jesteśmy w stanie porównać stan dzisiejszy z przeszłym.

Kolejne zastosowanie hurtowni danych to tak zwany OLAP, czyli On-Line Analytical Processing. Jest to wyciąganie danych, które pokażą nam pewne trendy widoczne w firmie na przestrzeni lat. W ten sposób nie tylko wiemy, czy nasz biznes idzie w dobrym kierunku, ale mamy możliwość podejmowania ważnych decyzji biznesowych, mogąc jednocześnie przewidzieć skutki swoich działań w przedziale czasowym.

Hurtownia danych w pigułce

Inne nazwy dla hurtowni danych to magazyn danych albo baza analityczna. Jej główne cechy, zebrane w punktach, wyglądają tak:

  • dane zebrane w hurtowni pochodzą z wielu źródeł, ale są ze sobą zintegrowane,
  • przechowywane są w niej informacje bieżące oraz historyczne (często do wielu lat wstecz),
  • ich rozmiary są ogromne (liczone w gigabajtach i terabajtach),
  • dane rzadko kiedy są modyfikowane, a jedynie nadpisywane,
  • hurtownia danych służy głównie do odczytu.

Hurtownia danych – struktura

Istnieje kilka struktur hurtowni danych, które pozwalają na gromadzenie tych dużych ilości informacji w taki sposób, aby zarządzanie nimi nie było trudne.

Znane struktury hurtowni danych:

To, jaki schemat wybierzemy, zależy tylko od nas.

Hurtownia danych, a mała firma

Zbudowanie własnej hurtowni danych stanowi ogromne wyzwanie. Nie ulega także wątpliwości, że wymaga dużych nakładów finansowych. Dlatego właśnie na tego typu rozwiązanie decydują się duże albo bardzo szybko rozwijające się firmy.

Prawda jest również taka, że dla małych i średnich przedsiębiorstw hurtownie danych na początku nie są niezbędne. Istnieją na rynku rozwiązania, które w tej początkowej lub pośredniej fazie, będą wystarczające.

Hurtownia danych zaczyna być potrzebna, gdy okazuje się, że zbieranych danych jest za dużo lub gdy wyraźnie wzrasta dynamika zmian niektórych z nich.

Hurtownia danych – zalety oraz podstawowe rzeczy, które powinieneś wiedzieć
Czy artykuł Ci się podobał? Oceń go teraz!

Leave a Reply

Your email address will not be published.