Gwiazda Polarna i wskaźniki kpi – co mają wspólnego?

Gwiazda Polarna i wskaźniki kpi – co mają wspólnego?

Pisaliśmy już dużo na temat wskaźników KPI, o tym jak poprawnie je liczyć i jakie wskaźniki dobrać w zależności od modelu biznesowego. Który z tych wskaźników jest najważniejszy i na którym należy się skupić? Co właściwie oznacza “North Star” w kontekście wskaźników KPI?

Czym jest “North Star metric” i jakie ma znaczenie?

Zacznijmy może od tego, że każda firma ma (lub powinna mieć) wizję tego, co chce dostarczyć klientowi. Nie chodzi tu o sam produkt, ale o wartości, jakie z niego wynikają, o “modus operandi” startupu, czy już dojrzałej firmy. Często jest to wyrażane w postaci tagline’u. Jak jednak sprawdzić i zmierzyć, czy to hasło jest faktycznie realizowane?

Po pierwsze należy zadbać o to, aby sam slogan był odzwierciedlony w rozwoju produktu.

Właśnie tu pojawia się określenie “North Star”, czyli metryka, która jest kluczową miarą nie tylko dla zespołu produktowego, ale także dla całej organizacji. To ten wskaźnik określa relacje między problemami klienta, które zespół produktowy stara się rozwiązać, a przychodami generowanymi przez firmę. Wydaje się to proste – im więcej zadowolonych klientów, czyli im częściej realizujemy wizję firmy, tym wyższy przychód.

Innym celem tego wskaźnika jest określenie wspólnego celu dla całej organizacji. Poszczególne projekty i działania mają skupiać się na realizacji celów opartych o north star.

Jak wybrać odpowiednią metrykę?

Pierwszym krokiem, do wybrania odpowiedniej metryki, jest określenie definicji zaangażowanego klienta. Co go określa, jakiej wartości poszukuje, jak utrzymać jego zainteresowanie produktem? Oczywiście, w zależności od modelu biznesowego i samego produktu, który dostarczasz, odpowiedzi na te pytania będą się różnić. Czym innym jest zaangażowanie klienta w przypadku rozwiązań klasy CRM, czym innym w przypadku sklepu internetowego.

Dla ułatwienia przyjmuje się, że zaangażowanie klienta może być związane z jednym z trzech obszarów:

  • Czas – ile czasu klientów możesz zdobyć w swoim produkcie?
  • Transakcje – ile transakcji handlowych wykonuje użytkownik na twojej platformie?
  • Produktywność – ile akcji może wykonać twój klient w twoim produkcie?

Zdajemy sobie sprawę z tego, że wybranie tylko jednego obszaru jest trudne, a poruszanie się we wszystkich trzech kierunkach rozwoju produktu nie wydaje się łatwiejsze. Może być wręcz niemożliwe.

Lepiej skupić się na obraniu wspólnego kierunku i dostarczeniu pełnowartościowego produktu, niż na utworzeniu zmiksowanego tworu, który finalnie nie rozwiązuje żadnego problemu od początku do końca.

Gdy już wiesz, w jakim obszarze poszukiwać tej najważniejszej metryki, pozostaje się skupić na tym, co jest charakterystyczne dla Twoich użytkowników. To właśnie ten element jest naszym zdaniem najtrudniejszy, bo wymaga dużo pracy analitycznej. Szukając gwiazdy polarnej dla Twojego produktu skup się na tym, co odróżnia Twoich lojalnych użytkowników od tych, którzy zaprzestali korzystania z Twojego produktu. Jak różnią się interakcje tych dwóch grup z Twoim produktem? Z jakich funkcjonalności korzystają? Jak ułatwić im pozyskanie tej wartości, która zdaje się być dla nich najważniejszą?
Pamiętaj też o tym, że klienci są istotnym elementem ekosystemu Twojego produktu, który staje się bez nich bezwartościowy, bez znaczenia jak jest dobry technologicznie. Rozmawiaj z klientami, badaj ich zachowania, pozwól im pomóc w określeniu tego, co jest mocną stroną Twojego produktu. Niech Twoja najważniejsza metryka będzie oparta na prawdziwych danych 😉

“North Star” a rozwój produktu

Wykorzystanie “North Star” do budowania strategii produktowej opiera się na osiąganiu konkretnych rezultatów. Dobieranie i tworzenie nowych funkcjonalności ma nie tylko pomóc w realizacji wizji firmy, ale też maksymalizować przychód przez dostarczanie klientom pożądanej wartości.

Planując kolejne rozwiązania i elementy produktu staraj się odpowiedzieć na następujące pytania:

  1. Jak pomoże to zaangażować klientów?
  2. Jak wpłynie to na kluczowy wskaźnik KPI, jakim jest “North Star”?
  3. W jaki sposób pozwoli nam to podnieść przychód?

Oczywiście, nie każdy element serwisu czy produktu jest monetyzowany “wprost”. Niektóre z nich mają pozwolić na utrzymanie klienta dłużej, szczególnie w przypadku SaaSów. Tu pojawia się kolejny problem – co jeśli klienci oczekują, że dostarczysz im wartość, która nie jest spójna z Twoją wizją produktu? Zdarza się to często w przypadku produktów, które w innowacyjny sposób podchodzą do rozwiązywania już znanych problemów. W tym przypadku “North Start” również może pomóc – stwórz rozwiązanie w wersji MVP i sprawdź, jaki ma wpływ na Twój biznes. Jeśli działa, wiesz, że możesz inwestować w rozwój Twojego produktu. Jeśli nie – cóż, trzeba szukać innego rozwiązania. 🙂

Gwiazda Polarna i wskaźniki kpi – co mają wspólnego?
1.5 (30%) 2 votes

Leave a Reply

Your email address will not be published.