Dashboard – czym jest i jaką pełni rolę w procesie biznesowym

Dashboard – czym jest i jaką pełni rolę w procesie biznesowym

Dashboard biznesowy to graficzna prezentacja najbardziej istotnych danych biznesowych oraz kluczowych wskaźników, które monitoruje firma. Ta dość prosta definicja to wstęp do opisu jednego z najważniejszych narzędzi biznesowych.

Jedno miejsce, które zbiera całą istotę działalności firmy sprawia, że wynik naszych decyzji biznesowych jest transparentny.  Skoro zatem dashboard to tak świetne narzędzie, to dlaczego często zdarzają się organizacje, które nie stworzyły żadnego dedykowanego dashbordu? W końcu pojawia się ono niezwykle często w różnego rodzaju narzędziach np. do analityki internetowej. Naszym zdaniem przyczyną jest brak pomysłu lub umiejętności do stworzenia własnego dashbordu oraz znalezienia odpowiedzi na pytanie, jakie dane należy monitorować. W tym artykule postaramy się znaleźć informacje dla tych, którzy planują stworzyć lub dopracować własne, dedykowane rozwiązanie.

Znaczenie dashboardów biznesowych w pracy managera

Naszym zdaniem podejmowanie prawidłowych decyzji bez wsparcia twardych danych to najlepsza droga do porażki. Jak możemy wyciągać wnioski z sukcesów czy naukę z porażek, gdy nie potrafimy ich nawet prawidło zidentyfikować? Tu z pomocą przychodzi właśnie dashbord, który jest w stanie uchwycić to, co najważniejsze w firmie.

Co daje dashbord biznesowy?

  • Zapewnia jasną, obrazową prezentację wyników firmy,
  • daje szansę na wykrycie i przeciwdziałanie negatywnym trendom,
  • pozwala zaobserwować które procesy są efektywne a które nie,
  • oszczędza masę czasu i pozwala być up to date.

 

Dashboard – czym jest i jaką pełni rolę w procesie biznesowym
5 (100%) 1 vote

Leave a Reply

Your email address will not be published.